Wyniki wyszukiwania dla słów: Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Wodzisławiu Śląskim

DZIEJE HERBU

Treść wodzisławskiego herbu związana jest z historią naszego miasta,jednak nie zachował się jego najstarszy średniowieczny wizerunek.
Najstarszy znany nam odcisk herbu z pieczęci miejskiej pochodzi z 1597r.
Herb z 1880r posiadał nad tarczą herbową mitrę książęcą.
Natomiast w herbie z 1933r.mitrę zastąpiono murem obronnym na kształt korony.
/Wizerunek herbu zwieńczony murem obronnym w kształcie bramy wjazdowej do miasta,stał się symbolem Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej od 1990r./

Aktualnym herbem miasta jest znak graficzny w postaci zatwierdzonej przez Ministra Spraw Wewnętrznych w Warszawie 3 października 1936r.
Wygląd herbu:
tarcza dwudzielna,
w prawym błękitnym polu pół złotego orła bez korony,zwróconego w prawo;dziób,język i szpony orła-czerwone;
w lewym, czerwonym polu połowa,złotej,pięciolistnej róży z listkami między płatkami zielonymi;dno róży czerwone.

Wizerunek orła w herbie miasta nawiązuje do historycznego herbu Górnego Śląska oraz średniowiecznych pieczęci miejskich.
Róża –jest symbolem maryjnym i łączyć ją należy z wezwaniem kościoła parafialnego Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny lub konwentem franciszkańskim.

Duże zasługi w poznaniu genezy wodzisławskiego herbu posiada Ludwik Musioł-wybitny historyk,krajoznawca śląski.


Górnośląskie Dni Dziedzictwa 2008
Szlachta na Górnym Śląsku

Bytom
25.09.2008
godz. 19:00 - Elektrociepłownia „Szombierki”, ul. Kosynierów 30, „Gala Verdiego” - koncert muzyki klasycznej organizowany przez „Fundację Dla Śląska”

27.09.2008
godz 10:00 - Śladem średniowiecza w Bytomiu, zbiórka pod kościołem NMP w Bytomiu, Rynek, oprowadza Przemysław Noparlik

godz. 16:00 - Śladem Tiele-Wincklerów, zbiórka pod kościołem Bożego Ciała w Bytomiu – Miechowicach, ul. Kasztanowa 3, oprowadza Krzysztof Lisiecki

28.09.2008
godz. 14:00 - Kościół św. Jacka, zbiórka pod kościołem św. Jacka na Rozbarku, ul. Matejki 1, oprowadzający: Artur Kubiczek, Ewa Młynarczyk

godz. 15:00 - Kościół św. Trójcy, zbiórka pod kościołem św. Trójcy w Bytomiu, ul. Kwietniewksiego 1, oprowadza Maria Witosz,

4.10.2008
godz. 15:00 - cmentarz „Mater Dolorosa”, zbiórka pod bramą cmentarza, ul. Piekarska 71, oprowadzający: Izabela Kłaczyńska, Arkadiusz Kaczorek,

Katowice
26.09-05.10.2008
„Śląskie pałace i ich właściciele” – wystawa przygotowana przez Muzeum Śląskie na terenie przyszłej siedziby – dawnej kopalni „Katowice” (ul. Kopalniana 6). Prezentacja kilkudziesięciu fotografii i pocztówek pokazujących architekturę i często nieistniejące dzisiaj wnętrza rezydencji śląskich z przełomu XIX i XX wieku. Wystawa czynna od pon. do niedz., od 10.00 – 14.00

27.09.2008
godz. 8:00 - Wycieczka autokarowa „Rzym czy Wittenberga – szlachta górnośląska wobec konfliktów wyznaniowych”: wyjazd – pl. Sejmu Śląskiego w Katowicach (zbiórka w podcieniach Górnośląskiego Centrum Kultury), Głogówek Oppersdorffów (Kościół franciszkanów, Kościół św. Bartłomieja) – Prószków (kościół św. Jerzego), Szydłowiec k. Niemodlina (kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny) - kontakt i rezerwacja: Karol Sikora, tel. 510077053, mail: k.sikora@mgsilesia.org

godz. 9:00 - Bogucice – spacer historyczny, zbiórka na Bogucicach pod kościołem św. Szczepana (ul. Markiefki 89), oprowadza Przemysław Piwowarczyk

4.10.2008
godz. 9:00 - wycieczka autokarowa „Szlakiem Ballestremów”, wyjazd z Katowic (podcienie Górnośląskiego Centrum Kultury, Plac Sejmu Śląskiego 2); w programie: Pławniowice (Pałac Ballestremów), Zabrze (Kościół p.w. Jana Chrzciciela w Zabrzu-Biskupicach (z kryptą Ballestremów), kaplica ewangelicka, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Rokitnica ), Ruda Śląska (Kościoły św. Józefa, Matki Boskiej Różańcowej, Szyb Mikołaj) - kontakt i rezerwacja: Karol Sikora, tel. 510077053, mail: k.sikora@mgsilesia.org

godz. 11:00 - „Szlakiem Tiele-Wincklerów” – spacer historyczny, zbiórka pod Starym Dworcem (ul. Dworcowa); w programie: Stary Dworzec, Kościół Mariacki, Kościół Zmartwychwstania Pańskiego (ewangelicki) oraz na koniec była kopalnia „Katowice”, gdzie z przewodnikiem - Janem Zającem - goście zwiedzą budynek dawnej stolarni oraz maszynownię szybu „Bartosz”. Oprowadzający – dr hab. Irma Kozina.

Świętochłowice
19.09.2008
godz. 18:00 - wernisaż wystawy „Śladami Donnersmarcków” w MDK, ul. Harcerska 1

27.09.2008
godz. 9:00 - Wycieczka piesza „Śladami Donnersmarcków” (Szyby dawnej KWK Polska – Centrum – dawna huta Florian), oprowadza Zdzisław Klose (przewodnik PTTK), zbiórka pod komendą policji w Świętochłowicach-Zgodzie, ul. Wojska Polskiego 16c,

28.09.2008
godz. 17:30 - Występ chóru męskiego „Śląsk” i odczyt w kościele p.w. Św. Augustyna w Lipinach,
ul. dr. Bukowego 22

4.10.2008
godz. 9:30 - wycieczka rowerowa Chorzów – Świętochłowice – Ruda Śląska. Zbiórka turystów ze Świętochłowic pod kościołem ewangelickim im. Jana Chrzciciela, pl. ks. Leopolda Rabbe 1,

5.10.2008
godz. 17:00 - występ chórów „Largo cantabile” i „Laudate” oraz referat „Donnersmarckowie – twórcy nowoczesnych Świętochłowic” (Alan Zych) w kościele ewangelickim im. Jana Chrzciciela,
pl. ks. Leopolda Rabbe 1,

Zabrze
27.09.2008
godz. 12:30 - Kościół p.w. Jana Chrzciciela w Zabrzu-Biskupicach (zwiedzanie krypty Ballestremów), ul. Bytomska 37
godz. 13:30 – Kaplica ewangelicka w Zabrzu Biskupicach, ul. Jana Żmudy 2

4.10.2008
Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego GUIDO, ul. 3-go Maja 93
godz. 14:00 - zwiedzanie kopalni (poziom 170) połączone z multimedialnym wykładem Dariusza Walerjańskiego „Zabrze magiczne” - liczba osób ograniczona (90 osób)

Konieczna rezerwacja: tel. 032 271 40 77, www.kopalniaguido.pl

5.10.2008
Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego GUIDO, ul. 3-go Maja 93
godz. 17:00 - zwiedzanie kopalni (poziom 170)
godz. 18:00 - msza w starym obrządku, tzw. Trydenckim, z towarzyszeniem scholi parafii św. Anny na poziomie 170 pod ziemią – liczba osób ograniczona (60 osób)
godz. 19:00 - koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Allegro – dziedziniec pod kopalnią
godz. 19:30 - pokaz walk rycerskich – dziedziniec kopalni

Konieczna rezerwacja: tel. 032 271 40 77, www.kopalniaguido.pl

godz. 10.30 - "Śladami zabrskich Donnersmarcków" wycieczka po Zabrzu, zbiórka przed Teatrem Nowym (w razie niepogody wycieczka odwołana)
godz. 17:00 – koncert pt. „Więzi” z okazji jubileuszu 75-lecia Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, kościół p.w. Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny, ul. Kościelna

Ruda Śląska
27.09.2008
godz. 10:00 - 13:00 - Zwiedzanie schronu bojowego nr 75 „Grupa Bojowa Kłodnica –Kochłowice”, ul. Pomorska, na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Nadzieja”, oprowadzający Eugeniusz Czogała,

godz. 18:45 - Prelekcja o spadkobiercach Godulli w kościele pod wezwaniem
Ścięcia świętego Jana Chrzciciela (Godula) – ks. Jan Małysek, oraz o ich
herbach - Marek Judycki,

21.09.2008
godz. 15:50 - parafialna Ikona w stuletniej historii Małej Ojczyzny, Kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej, Halemba ul. 1 Maja 36, prelegent Eugeniusz Marszałek

4.10.2008
godz: 11:20 - wycieczka rowerowa: Wirek - Halemba - Kłodnica - Stara Kuźnica – Kochłowice, zbiórka na Koloni Robotniczej Ficinus (Ruda Śląska, Wirek ul. Kubiny)

godz: 16:00 - spotkanie na temat „Ślady działalności szlachty na terenie Rudy Śląskiej” w ZSO nr 3 – projekt wspólnie z uczniami szkoły; prelekcja: Ludwik Zogała "Dom mojego urodzenia"

godz. 15:00 – 18:00 - zwiedzanie schronu bojowego nr 75 „Grupa Bojowa Kłodnica – Kochłowice”, ul. Pomorska, na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Nadzieja”,
oprowadzający Eugeniusz Czogała

5.10.2008
godz. 15:00 - średniowieczny gródek stożkowy w Kochłowicach, zbiórka pod kościołem św. Barbary na Bykowinie, ul. Górnośląska 31, oprowadza Przemysław Noparlik

Chorzów
27.09.2008
godz: 7:30 - wycieczka rowerowa do Zamku w Kopicach zbiórka przy PKP w Chorzowie Batorym

4.10.2008
godz: 9:00 - wycieczka rowerowa: Wirek - Halemba - Kłodnica - Stara Kuźnica – Kochłowice, zbiórka w Chorzowie pod pomnikiem Redena

Toszek (powiat gliwicki)
7.09.2008
godz. 12.00 -22.00 - „Zamek i miasto Toszek na dawnej pocztówce” - wystawa przedwojennych kart pocztowych na terenie miasta i na dziedzińcu zamku

godz. 19.30 - „Zamek i miasto Toszek na dawnej pocztówce” - prelekcja Grzegorza Kamińskiego , na dziedzińcu zamku w Toszku

Rudziniec (powiat gliwicki)
28.09.2008
godz. 16:30 - prelekcja w Kościele św. Michała Archanioła

Pławniowice (powiat gliwicki)
27.09.2008
godz. 10:00 – zwiedzanie pałacu Ballestremów

Głogówek (powiat prudnicki)
27.09.2008
godz. 10:00 – spacer historyczny „Śladami Oppersdorffów”, w programie kościół św. Bartłomieja, kościół franciszkanów, kaplica Grobu Bożego, zbiórka pod zamkiem Oppersdorffów

Prószków (powiat opolski)
27.09.2008
godz. 12:00 – zwiedzanie kościoła św. Jerzego (fundacja rodu Prószkowskich/von Proskau)

Szydłowiec (powiat opolski)
27.09.2008
godz. 14:00 – zwiedzanie kościoła Wniebowzięcia NMP (dawniej luterański, fundacja rodu von Pückler)

Gliwice
11.10.2008
godz. 9:00 - nabożeństwo ekumeniczne na Cmentarzu Hutniczym

godz. 9:30 - zwiedzanie Cmentarza Hutniczego z przewodnikiem

godz. 10:30 - zwiedzanie wystawy w Muzeum Odlewnictwa

godz. 11:30 - sesja poświęcona ratowaniu starych cmentarzy, aula "Czerwonej Chemii" (dawna Szkoła Maszynowa i Hutnicza)

Wodzisław Śląski
28.09.2008
godz. 11:00 - zwiedzanie Pałacu Dietriechsteinów (dzisiejszy USC) oraz
ekspozycji Muzeum mieszczącego sie w pałacu

godz. 12.10 - wycieczka autokarowa, wyjazd z pl.Gladbeck, w programie pałace w Kokoszycach, Krzyżanowicach i Szylerzowicach, powrót o 15.30
rezerwacja miejsc: tel. 502 144 446, mail: adrianwowra@gmail.com

godz. 15.45 - pokaz walk śląskiego bractwa rycerskiego + opowiadania o zwyczajach
śląskiego rycerstwa; park miejski w Wodzisławiu Śląskim

Krzyżanowice (powiat raciborski)
28.09.2008
godz. 13.15 - Zwiedzanie pałacu

Kokoszyce (miasto Wodzisław)
28.09.2008
godz. 12.25 - Zwiedzanie pałacu

Szylerzowice (Šilheřovice – Republika Czeska)
28.09.2008
godz. 14.05 - Zwiedzanie pałacu

Mysłowice
26.09-22.10.2008
Wystawa akwarel malarza Alfonsa Wieczorka, Miejskie Centrum Kultury, Mysłowice, ul. Grunwaldzka 7, godziny zwiedzania 10:00 – 20:00

3.10.2008
godz. 11:00 – „Twórczość i sylwetka Alfonsa Wieczorka” - prelekcja Petera K. Szczepanka, oprawa muzyczna Michał Błahut, Miejskie Centrum Kultury, Mysłowice, ul. Grunwaldzka 7

godz. 17:30 - „Twórczość i sylwetka Alfonsa Wieczorka” - prelekcja Petera K. Szczepanka, oprawa muzyczna Michał Błahut, „Rola arystokracji ziemskiej w uprzemysłowieniu Górnego Śląska w XVIII i XIXw.” - wykład wygłosi prof. Alfred Sulik, Miejskie Centrum Kultury, Mysłowice, ul. Grunwaldzka 7

Nakło Śląskie (powiat tarnogórski)
25.09.2008
godz. 18.00 – wernisaż wystawy obrazów z kolekcji Gerarda Trefonia, widokówek i fotografii prezentujących dorobek rodu Henckel von Donnersmarck z kolekcji Romana i Ireny Gatysów, pałac Donnersmarcków

Miasteczko Śląskie (powiat tarnogórski)
02.10.2008
godz. 17.00 – prezentacja książki „Tajemnice Donnersmarcków”, spotkanie z autorką Gabrielą Horzelą Szubińską, Miejska Biblioteka Publiczna

Orzesze (powiat mikołowski)
26.09.2008
godz. 17:00 - prelekcja w kościele ewangelickim Ducha Świętego, ul. Powstańców 6

Udział we wszystkich imprezach bezpłatny.
www.gornoslaskie-dziedzictwo.com

NA ŚWIECIE MARYJA W TYLU MIEJSCACH SIĘ OBJAWIŁA ŻE TYLKO NAJWIĘKSI NIEDOWIARKI MÓWIĄ ŻE MARYJA "nic nie ma do powiedzenia i niech klęczy tam gdzie jest " SANKTUARIA MARYJNE W POLSCE: Bardo Kościół Nawiedzenia NMP oo. Redemptorystów rzeźba MB z Dzieciątkiem z XII w., koronowana 3 lipca 1966 r. (abp Bolesław Kominek). Będków Kościół Narodzenia NMP obraz MB Będkowskiej z XV w. Biechowo Kościół Narodzenia NMP oo. Paulinów obraz MB Pocieszenia z XV w. koronowany 12 września 1976 r. (kard. Stefan Wyszyński) Bochnia Kościół św. Mikołaja obraz MB z XV/XVI w. koronowany w 1931 r. Borek Stary Klasztor Wniebowzięcia NMP obraz MB Borkowskiej z Dzieciątkiem, koronowany w 15 sierpnia 1919 r. Borek Wielkopolski Kościół Pocieszenia NMP obraz MB z XVI w. koronowany w 1931 r. Brdów Kościół św. Wojciecha oo. Paulinów obraz MB z XVI w. koronowany przez papieża Jana Pawła II w 1983 r. Brzesko Kościół Narodzenia NMP, Sanktuarium Matki Bożej Brzeskiej gotycka figura Madonny z Dzieciątkiem, z pocz. XV w. Bydgoszcz Kościół katedralny św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy obraz MB Pięknej Miłości z XV w. koronowany w 1966 r. przez kard. Stefana Wyszyńskiego Byszewo Kościół Trójcy św. obraz MB z XV w. koronowany w 1966 r. Charłupia Mała Kościół Narodzenia NMP obraz MB Charłupskiej z Dzieciątkiem (typ MB Śnieżnej) z XVII w. koronowany 8 września 1937 r. przez bpa włocławskiego Karola Radońskiego Chełm Kościół Narodzenia NMP obraz MB z XVII w. koronowany w 1765, 1946, 1957 r. Chełmno Kościół farny Wniebowzięcia NMP obraz MB z XIII w. koronowany w 1754 r. Chłopice . obraz MB Chłopickiej, koronowany w 30 czerwca 1992 r. Czastary Sanktuarium Narodzenia NMP obraz Narodzenia NMP Czermna Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia obraz pochodzący z XVI wieku, koronowany w 2007 roku. Czerwińsk nad Wisłą Bazylika Zwiastowania NMP i opactwo kk. Salezjanów obraz MB z XVII w. koronowany w 1970 r. Częstochowa Bazylika Jasnogórska Wniebowzięcia NMP i zespół klasztorny oo. Paulinów wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej "Czarnej Madonny" z XIV w. koronowany 8 września 1717 r. Darłowo Kościół Wniebowzięcia NMP. Nadmorskie Sanktuarium MB Fatimskiej Od 1992 roku w kościele darłowskim rozwija się kult Matki Bożej Fatimskiej, Królowej Pokoju i Jedności, której figura została ukoronowana przez Ojca Świętego Jana Pawła II podczas audiencji w Rzymie. Było to 2 czerwca 1993 roku. Kustoszami sanktuarium są Franciszkanie Bracia Mniejsi Konwentualni z prowincji Św. Maksymiliana. Dąbrowa Górnicza Bazylika MB Anielskiej(chronologicznie drugi w Polsce, po Katedrze Wawelskiej kościół obdarzony godnością bazyliki, diec. sosnowiecka rzeźba MB z XX w. od 1957r. z nadania Prymasa Polski nosząca tytuł Matki Zagłębia i Patronki Dąbrowy Górniczej; koronowana w 1968 r. wspólnie przez Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego i Karola Wojtyłę Dąbrowica k. Jeleniej Góry Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej – Uzdrowienia Chorych obraz Matki Bożej Jasnogórskiej Dąbrówka Kościelna Kościół Wniebowzięcia NMP obraz MB koronowany w 1969 r. Dąbrówka k. Ostrołęki Kościół p. w. św. Anny obraz i kaplica Matki Bożej Dąbrowskiej Dębowiec ("Polskie La Salette") Kościół MB Saletyńskiej rzeźba MB Płaczącej koronowana w 1996 r. przez abpa Józefa Kowalczyka Domaniewice Kościół św. Bartłomieja obraz MB Domaniewickiej Pocieszycielki Strapionych Domaradz . obraz MB Nieustającej Pomocy, koronowany w 1958 r. Dziekanowice Kościół Macierzyństwa NMP obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, koronowany 29 września 1991 r. przez ks. kard. Franciszka Macharskiego Dzierzgów Kościół Wniebowzięcia NMP w Dzierzgowie obraz MB z XVI w. przywieziony przez Władysława Myszkowskiego w 1651 roku po zwycięskiej bitwie pod Beresteczkiem. Uznany za cudowny w 1664 roku przez przez komisję biskupa krakowskiego pod przewodnictwem ks. Jacka Liberiusza. Gdańsk Bazylika św. Mikołaja oo. Dominikanów obraz MB z XIV w. koronowany w XVIII w. Gdańsk Kościół św. Katarzyny oo. Karmelitów obraz MB z XVII w. koronowany w 1777 r. Gdańsk Kościół św. Piotra i Pawła obraz MB z XVII w. koronowany w 1937 r.

Gdańsk Matemblewo Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku Matemblewie rzeźba MB Brzemiennej z XVIII w., koronowana w 1990 r. Gdańsk Oliwa Bazylika archikatedralna w Gdańsku-Oliwie Cudowny Obraz NMP Oliwskiej Gidle Kościół Wniebowzięcia NMP oo. Dominikanów rzeźba MB z XVI w. koronowana w 1923 r. Gietrzwałd ("Polskie Lourdes") Bazylika św.św. Piotra i Pawła i Narodzenia NMP obraz MB z XVI w. koronowany w 1967 r. Gliwice Kościół Matki Boskiej Kochawińskiej oo. Jezuitów obraz MB z XVII w. koronowany w 1912 r. Głogowiec Kościół Narodzenia NMP obraz MB z XVIII w. koronowany w 1975 r. Golina Kościół św. Andrzeja Apostoła obraz MB z XVII w. koronowany w 1970 r. Święta Góra koło Gostynia Bazylika Niepokalanego Poczęcia NMP kk. Filipinów na Św. Górze obraz MB z XV w. koronowany w 1928 r. Gościeszyn Kościół Nawiedzenia NMP obraz MB Gościeszyńskiej z XV w. Górka Duchowna Kościół MB Pocieszenia i św. Michała Archanioła obraz MB z XIV/XV w. koronowany w 1966 r. Górka Klasztorna Sanktuarium Maryjne w Górce Klasztornej, Kościół NMP Niepokalanie Poczętej obraz MB z XVII w. koronowany 6 czerwca 1965 r. przez kard. Stefana Wyszyńskiego Grodowiec Sanktuarium Maryjne w Grodowcu cudowna figura Matki Bożej Grodowieckiej z ok. 1590 r. Grudziądz Kościół św. Mikołaja w Grudziądzu Obraz Matki Bożej Łaskawej Patronki Grudziądza, koronowany 07.09.2002 r. przez Bp.Andrzeja Suskiego;korony pobłogosławione są przez Ojca Św. Jana Pawła II Haczów Kościół Wniebowzięcia NMP rzeźba MB Bolesnej, koronowana 10 czerwca 1997 r. przez papieża Jana Pawła II w Krośnie Hodyszewo Kościół Wniebowzięcia NMP obraz MB z XVIII w. koronowany w 1980 r. Hyżne Kościół Narodzenia NMP obraz MB z XVI w. koronowany w 1932 r. Janów Lubelski Kościół św. Jana Chrzciciela obraz MB z XVII w. koronowany w ... r. Jarosław Bazylika MB Bolesnej oo. Dominikanów rzeźba MB Bolesnej ze Zbawcą z XIV w. koronowana w 8 września 1755 r. Jaroszowiec k. Olkusza Sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Jaroszowcu, diec. sosnowiecka obraz Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, od 1995 r. sanktuarium diecezjalne MB. Wspomożenia Wiernych. Jaśliska . obraz MB Królowej Nieba i Ziemi, koronowany w 1997 r. Jaworzno Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, diec. sosnowiecka obraz MB Nieustającej Pomocy, koronowany w 1999 r. przez Jana Pawła II podczas pielgrzymki do Polski i diecezji. Jodłówka Kościół MB Pocieszenia obraz MB z XVII w. koronowany w 1975 r. Kalwaria Pacławska Kościół Podwyższenia Krzyża Św. oo. Franciszkanów obraz MB Kalwaryjskiej "Słuchającej" z XVII w. koronowany 15 września 1882 r. (bp Łukasz Ostoja-Solecki) Kalwaria Zebrzydowska Bazylika MB Anielskiej obraz MB z XVII w. koronowany w 15 sierpnia 1887 r. (biskup krakowski Albin Dunajewski w obecności arcybiskupa lwowskiego (łacińskiego) Seweryna Morawskiego i ormiańskiego Izaaka Isakowicza) Karpno Sanktuarium Matki Bożej od Zagubionych rzeźba Katowice Kościół św. Szczepana obraz MB Boguckiej z XV w. koronowany w 2000 r. Kawnice Kościół MB Pocieszenia obraz MB z XVI w. koronowany w 1974 r. Kodeń Bazylika św. Anny oo. oblatów Maryi Niepokalanej obraz MB Kodeńskiej z XVI w. koronowany w 1723 r. Korbielów Kościół NMP Królowej Aniołów Obraz Matki Bożej Pani Korbielowskiej z 1691 roku Koszalin Sanktuarium Maryjne na Górze Chełmskiej Obraz Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej Mater Ter Admirabilis (MTA). Ojciec Święty Jan Paweł II poświęcił Sanktuarium dnia 1 czerwca 1991 r., Kościerzyna Kościół Świętej Trójcy Obraz Matki Boskiej Kościerskiej Królowej Rodzin, koronowany w 1998 r. Kościerzyna Kaplica MB Królowej Aniołów kamienna gotycka Pieta z XV w. Kraków Bazylika Wniebowzięcia NMP i Królowej Polski ("Kościół Mariacki") kopia obrazu jasnogórskiego, koronowana w 1968 r. Kraków Kościół św. Bernardyna z Sieny oo. Bernardynów obraz MB z Sokala, koronowany w 1724 r.

Kraków Bazylika św. Franciszka z Asyżu oo. Franciszkanów obraz MB z XVI w., koronowany w 1908 r. Kraków Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty ss. Prezentek obraz MB z XVI w., koronowany w 1965 r. Kraków Kościół Nawiedzenia NMP oo. Karmelitów obraz MB z XVI w., koronowany w 1883 r. Kraków Bazylika św. Trójcy oo. Dominikanów obraz MB z XVI w., koronowany w 1921 r. Krasnobród Kościół Nawiedzenia NMP obraz MB z XVII w., koronowany w 1965 r. Krużlowa Wyżna Sanktuarium Narodzenia Najświętszej Marii Panny Madonna z Krużlowej --> oryginał Muzeum Narodowe w Krakowie Krzeszów Bazylika mniejsza pw. Wniebowzięcia NMP XIII w. ikona Matki Bożej Łaskawej, koronowana przez Jana Pawła II 2.06.1997 r. w Legnicy Leśna Podlaska Sanktuarium Podlaskie Matki Jedności i Wiary oo. Paulinów Obraz MB koronowany z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego 18 sierpnia 1963roku. Lewiczyn Kościół św. Wojciecha obraz MB Lewiczyńskiej Pocieszycielki Strapionych z pocz. XVII w., koronowany 10 sierpnia 1975 przez kard. Stefana Wyszyńskiego i metropolitę krakowskiego Karola Wojtyłę jako MB Pani Ziemi Grójeckiej Leżajsk Bazylika Zwiastowania NMP oo. Bernardynów obraz MB Pocieszenia, namalowany przed 1590 r., koronowany 8 września 1752 r. przez papieża Benedykta XIV Licheń Bazylika Matki Boskiej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu obraz MB z XVIII w., koronowany w 15 sierpnia 1967 r. przez kardynała Stefana Wyszyńskiego Limanowa Bazylika Matki Bożej Bolesnej w Limanowej, Kaplica Łask w Limanowej Pieta Limanowska koronowana przez abp.Karola Wojtyłę w 1966 r. a rekoronowana przez papieża Jana Pawła II 22 czerwca 1981 r. w Krakowie Trzy Lipy (wieś w woj. warmińsko-mazurskim) Kościół NMP obraz przedstawiający MB oraz figura NMP Lipinki Sanktuarium Matki Bożej Wniebowziętej w Lipinkach figura MB z Dzieciątkiem – Wniebowzięta Piękna Madonna, koronowana 17 sierpnia 1980 r. Ludźmierz Bazylika Wniebowzięcia NMP rzeźba MB z XV w., koronowana 15 sierpnia 1963 r. przez kard. Stefana Wyszyńskiego w obecności bpa Karola Wojtyły Lubaczów Prokatedra św. Stanisława Wizerunek Matki Bożej Łaskawej przed którym w 1656 r. król Jan Kazimierz składał śluby zawierzenia Polski, koronowany papieskimi koronami 12 maja 1776 r. przez arcybiskupa Wacława Hieronima Sierakowskiego Dn. 19 VI 1983 rekoronacja przez papieża Jan Paweł II Łańcut kościół parafialny pw. św. Stanisława obraz MB Szkaplerznej, koronowany w 1992 r. Łask kościół kolegiacki Nawiedzenia NMP i św. Michała Archanioła płaskorzeźba MB Łaskiej z końca XV w., autorstwa Andrea della Robbia, dar papieża Klemensa VII, koronowana 25 września 2005 r. przez kard. Józefa Glempa koronami poświęconymi przez Jana Pawła II w Krakowie w 2002 r. Łódź kościół MB Zwycięskiej mozaika MB Watykańskiej (wizerunek MB Jasnogórskiej), wykonana w 1957 r. przez prof. Virgillio Cassio, podarowana w 1982 r. przez papieża Jana Pawła II Maków Podhalański kościół parafialny obraz MB Makowskiej, koronowany w 1979 r. Markowice Kościół Nawiedzenia NMP oo. oblatów Maryi Niepokalanej rzeźba MB z Dzieciątkiem z XV w. koronowana w 1965 przez kard. Stefana Wyszyńskiego Miedniewice Kościół Nawiedzenia NMP obraz MB z XVII w., koronowany w 1767 r. Mińsk Mazowiecki Sanktuarium Matki Bożej Hallerowskiej Cud nad Wisłą Międzygórze Kościół MB "Śnieżnej" rzeźba MB koronowana w 1983 r. przez papieża Jana Pawła II Mokobody Sanktuarium Matki Boskiej Budzieszyńskiej w Mokobodach Obraz Matki Boskiej Budzieszyńskiej z XVII w. Moszczenica k. Gorlic Kościół pw. Matki Boskiej Szkaplerznej Obraz Matki Boskiej Szkaplerznej z XVII w. Do XIX w. uchodził za obraz łaskami słynący. Myślenice Kościół Narodzenia NMP obraz MB z XVI w., koronowany w 1969 r., rekoronowany po kradzieży koron w 1983 r. przez ks. kardynała Franciszka Macharskiego koronami poświęconymi przez Papieża Jana Pawła II

Nowe Miasto Lubawskie Bazylika św. Tomasza Apostoła rzeźba MB koronowana w 1752 r. Nowy Sącz Kościół Ducha św. obraz MB z XVI w., koronowany w 1963 r. Obory Kościół Nawiedzenia NMP oo. Karmelitów rzeźba MB z XIV/XV w. koronowana w 1976 r. Odporyszów Kościół Oczyszczenia NMP obraz MB z XVII w., koronowany w 1937 r. Okulice Kościół Narodzenia NMP obraz MB z XIX w., koronowany w 1962 r. Opole Katedra Podwyższenia Św. Krzyża obraz MB z XV w., koronowany w 1983 r. przez papieża Jana Pawła II Osieczna Kościół Św. Walentego oo. Franciszkanów obraz MB z XVII w., koronowany w 1979 r. Ostrowąs Kościół Narodzenia NMP obraz MB z XVII w., koronowany 24 sierpnia 1986 r. Otyń Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego Gotycka figura cudownej Matki Boskiej Klenickiej z Dzieciątkiem z XV wieku. Pajęczno Kościół Wniebowzięcia NMP Obraz MB z Dzieciątkiem z XIII w., "Pajęczańskiej Matki Kościoła", koronowany 28 maja 2005 r. przez kard. Stanisława Nagy Parczew Bazylika Mniejsza pw. św. Jana Chrzciciela obraz MB z dzieciątkiem "z gruszką" koronowany 6 maja 2000 r. przez Józefa kardynała Glempa, prymasa Polski Parkowo Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata i św. Małgorzaty obraz MB Parkowskiej z XVII w. Piaseczno Kościół Narodzenia NMP rzeźba MB z XIV w. koronowana w 1968 r. Piekary Śląskie Bazylika NMP i św. Bartłomieja Apostoła obraz Matki Boskiej Piekarskiej z XVII w., koronowany w 1925 r. [1] Piekoszów Kościół Narodzenia NMP obraz MB z XVII/XVIII w., koronowany w 1968 r. Pieranie Kościół św. Mikołaja obraz MB z XVI w., koronowany w 1967 r. Piotrkowice Chmielnickie Kościół Zwiastowania MB rzeźba MB z XV w. koronowana w 1958 r. Piotrków Trybunalski Sanktuarium MB Trybunalskiej (kościół pw. św. Franciszka Ksawerego) oo. Jezuitów obraz MB Trybunalskiej z XVI w. koronowany w 26 maja 2006 r. przez papieża Benedykta XVI Płock bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP rzeźba MB Mazowieckiej z XVII w. Płoki Kościół Narodzenia NMP obraz MB z XV w., koronowany w 1782 r. Podzamcze k. Ogrodzieńca kościół w Podzamczu, od 2001 jako diecezjalne Sanktuarium Matki Bożej, diec. Sosnowiecka obraz Matki Bożej Skałkowej, koronowany w 2001 przez Bpa Adama Śmigielskiego; Polanów Sanktuarium Maryjne i pustelnia franciszkańska na Świętej Górze Polanowskiej (koło Polanowa) Święte źródło, kaplica z obrazem Matki Boskiej Bramy Nieba. Kustoszem sanktuarium jest Franciszkanin O. Janusz Jędryszek z klasztoru w Darłowie, prowincja Św. Maksymiliana w Gdańsku. Polańczyk . obraz MB Pięknej Miłości, koronowany w 1999 r. Poznań Kościół farny św. Stanisława bpa obraz MB z XVII w., koronowany w 1961 r. Poznań Kościół św. Antoniego oo. Franciszkanów obraz MB z XVII w., koronowany w 1968 r. Poznań Kościół Najświętszego Serca Jezusowego i MB Pocieszenia oo. Jezuitów obraz MB z XV w., koronowany w 1968 r. Pszów Bazylika mniejsza pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pszowie obraz MB Pszowskiej "Uśmiechniętej" z 1722 roku, koronowany po raz pierwszy w 1732 r.; 8 września 2002 koronacja w imieniu Jana Pawła II; korony nałożył abp Damian Zimoń Przasnysz Kościół św. Jakuba Apostoła i św. Anny oo. Pasjonistów obraz MB z XVII w., koronowany w 1977 r. Przeczyca Kościół NMP Wniebowziętej rzeźba MB z XV w. koronowana w latach 1925, ..., 1975 Przemyśl Bazylika Katedralna NMP i św. Jana Chrzciciela rzeźba MB "Jackowej" z XIII w. koronowana w 15 sierpnia 1766 r. Przemyśl Kościół św. Marii i Magdaleny oo. Franciszkanów obraz Niepokalanego Poczęcia NMP z XVII w., koronowany w 8 września 1777 r. Przyłęków Kościół pw. MB Wspomożenia Wiernych Salezjanów rzeźba MB upamiętniająca miejsce objawień z 2 lipca 1886 r. Racibórz Sanktuarium Matki Bożej Raciborskiej obraz MB z XVI/XVII w., koronowany w 1932 r. Radzyń Podlaski Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy

Rokitno Bazylika mniejsza pw. MB Rokitniańskiej obraz MB Rokitniańskiej – Cierpliwie Słuchającej z XV w., koronowany w 1989 r. Różanystok Kościół Ofiarowania NMP kk. Salezjanów obraz MB z XVII w., koronowany w 1981 r. Rychwałd Kościół św. Mikołaja obraz MB z XV w., koronowany w 1965 r. Rywałd Królewski Kościół św. Sebastiana oo. Kapucynów rzeźba MB koronowana w 1972 r. Rzeszów Kościół Wniebowzięcia NMP oo. Bernardynów rzeźba MB z XV/XVI w., koronowana w 1763 r. Rzeszów Kościół Wniebowzięcia NMP Zaleskiej ikona najprawdopodobniej z XVII wieku Rzeszów Kościół MB Saletyńskiej figura z 1939 roku, koronowana w 2000 roku Sejny Bazylika Nawiedzenia NMP rzeźba MB z XIV/XV w., koronowana w 1975 r. Sianowo Kościół Narodzenia NMP rzeźba MB z XV w., koronowana w 1966 r. Sierpc Kościół Wniebowzięcia NMP, opactwo ss. Benedyktynek rzeźba MB z XV w., koronowana w 1983 r. Skalmierzyce Kościół św. Katarzyny obraz MB z XV w., koronowany w 1966 r. Skalnik Sanktuarium Matki Bożej, Pani Gór i Opiekunki Rodzin obraz Matki Bożej Skalnickiej, koronowany w 2007 roku. Skarżysko-Kamienna Kościół Matki Bożej Ostrobramskiej obraz MB Ostrobramskiej z XX w. koronowany 2 lipca 2005 r. przez kard. Henryka Gulbinowicza Skępe Kościół Zwiastowania NMP oo. Bernardynów rzeźba MB z XV w., koronowana w 1755 r. Skoszewy Stare Kościół Wniebowzięcia NMP i Św. Barbary obraz MB Skoszewskiej (kopia obrazu z XIV w.) poświęcony w Watykanie przez papieża Piusa XI 8 października 1934 r. Skrzatusz Kościół Wniebowzięcia NMP rzeźba MB z XV w., koronowana 18.IX.1988 r. przez kardynała Józefa Glempa Smardzowice Kościół św. Małgorzaty (pw. Matki Bożej Różańcowej), Sanktuarium Matki Bożej Smardzowickiej obraz MB z XV w., koronowany w 1972 r. Sosnowiec diecezjalne Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w dzielnicy Zagórze, diec. Sosnowiecka Staniątki Kościół św. Wojciecha ss. Benedyktynek obraz MB z XVII w., koronowany w 1924 r. Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej. Stara Błotnica Kościół Narodzenia NMP obraz MB z XVI w. koronowany w 1977 r. Stara Wieś Bazylika Wniebowzięcia NMP oo. Jezuitów obraz MB z XVI w., koronowany 8 września 1877 r. (abp Ludwik Jakobini), 8 września 1899 r. (bp Józef Sebastian Pelczar) i 10 września 1972 r. (kard. Stefan Wyszyński) Stary Borek Kościół św. Piotra i Pawła oo. Dominikanów obraz MB z XIII w., koronowany w 1919 r. Stoczek Kościół św.św. Apostołów Piotra i Pawła obraz MB z XVII w., koronowany w 1983 r. przez papieża Jana Pawła II Studzianna Bazylika św. Filipa Neri i św. Jana Chrzciciela obraz MB z XVII w., koronowany w 1968 r. Studzieniczna Kaplica Matki Bożej Studzieniczańskiej obraz MB z XVIII w. Sulisławice Kościół Narodzenia NMP obraz MB z XV w., koronowany w 1972 r. Swarzewo Kościół Narodzenia NMP rzeźba MB z XV w. koronowana w 1937 r. Szamotuły Kolegiata MB Pocieszenia i św. Stanisława obraz MB z XVII w., koronowany w1970 r. Szczecin Kościół Niepokalanego Serca NMP, Sanktuarium Pani Fatimskiej Słonecznej Królowej figura MB Fatimskiej koronowana przez Jana Pawła II w Szczecinie dnia 11.06.1987 r. Szczyrzyc Kościół Wniebowzięcia NMP w opactwie oo. Cystersów obraz MB z XVI w., koronowany 19.VIII. 1984 r. Szymanów Kaplica Niepokalanego Poczęcia NMP ss. Niepokalanek posąg NMP "Jazłowieckiej" (sprowadzony w 1883 r. z Jazłowca), koronowany 9.VII.1939 r. Święta Lipka Kościół Nawiedzenia NMP oo. Jezuitów obraz MB z XVII w., koronowany w 11.VIII. 1968 r. przez kardynała Stefana Wyszyńskiego w obecności kardynała Karola Wojtyły Tarnobrzeg (Dzików) Kościół Wniebowzięcia MB oo. Dominikanów obraz MB z XVII w., koronowany w 1904 i 1966 r. Tarnowiec Kościół Narodzenia NMP rzeźba MB z XIV/XV w. koronowana w 1925 r. Tomaszów Lubelski Kościół parafialny Zwiastowania Najświętszej MP z 1627 r. obraz MB Szkaplerznej, korowany 17 lipca 1994 r. Toruń Kościół św. Józefa oo. Redemptorystów obraz MB z XX w., koronowany w 1967 r.

Tuchów Kościół Nawiedzenia NMP i św. Stanisława oo. Redemptorystów obraz MB z XVI w., koronowany w 1904 r. Tulce Kościół Narodzenia NMP rzeźba MB z XV/XVI w. koronowana w 1979 r. Tuligłowy Kościół św. Mikołaja obraz MB z XIV w., koronowany 8 września 1909 r. Tursko Kościół św. Andrzeja apostoła obraz MB z XVIII w., koronowany w 1968 r. Turza Śląska Kościół MB Fatimskiej obraz MB Fatimskiej, koronowany w 2004 r. przez abpa Józefa Kowalczyka Twardogóra Kościół MB Wspomożenia Wiernych rzeźba MB Wspomożenia Wiernych, koronowana 24 września 1995 r. przez kardynała Józefa Glempa Ustrzyki Dolne (Jasień) Kościół Wniebowzięcia NMP oo. Michalitów obraz MB Bieszczadzkiej z XV/XVI w. koronowany 2 lipca 1921 r. Wambierzyce Bazylika pod wezwaniem Nawiedzenia NMP oo. Jezuitów statua MB z XIV w., koronowana 17.VIII.1980 r. Warszawa Kościół MB Zwycięskiej obraz (kopia) MB z Berdyczowa, koronowany w 1756 i1856 r. Warszawa Kościół Narodzenia NMP obraz (kopia) MB z Białynicz, koronowany w1761 r. Warszawa Kościół NMP Łaskawej oo. Jezuitów obraz MB "Patronki Warszawy" z XVII w., koronowany w 1973 r. Warszawa Kaplica oo. Dominikanów obraz MB z Żółkwi (XVI w.), koronowany w 1929 i 1965 r. Warszawa Sanktuarium MB Fatimskiej W ołtarzu znajduje się rzeźba MB Fatimskiej, poświęcona w 1991 r. przez Papieża Jana Pawła II w Warszawie na Agrykoli Wąbrzeźno Sanktuarium MB Brzemiennej Łaskami słynący obraz nieznanego malarza z XVII wieku, obraz koronowany koroną papieża Jana Pawła II w 2002 roku. Odpust główny: 15 sierpnia. Sanktuarium jest filią bazyliki rzymskiej Santa Maria Maggiore. Wąwolnica Kościół św. Wojciecha rzeźba MB z XVI w. koronowana w 10.IX.1978 r. przez biskupa lubelskiego Bolesława Pylaka Wejherowo Kościół klasztorny Braci Mniejszych Franciszkanów pw. św. Anny obraz MB Wejherowskiej, Uzdrowienia Chorych na Duszy i na Ciele (XVII w.), koronowany 5 czerwca 1999 r. przez papieża Jana Pawła II w czasie mszy św. na sopockim hipodromie Wielkie Oczy Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP oraz Św. Andrzeja Apostoła obraz MB Pocieszycielki Strapionych z 1613 r. koronowany 10.06.1997 r. Wieleń Zaobrzański Kościół pw. Zwiastowania NMP po cysterski lipowa figura MB Ucieczki Grzeszników koronowana na prawie papieskim 03.07.2005 r. przez J.E. kard. Meisnera i Abp. Gądeckiego Wieluń Bazylika Bożego Ciała obraz MB Pocieszenia z XVII w., koronowany 5.09.1971 r. Wiktorówki (na terenie TPN) Kaplica MB Jaworzyńskiej - Królowej Tatr Figura MB Jaworzyńskiej - Królowej Tatr Wiślica Kolegiata Narodzenia NMP rzeźba MB z XIII/XIV w. koronowana w 1966 r. Wodzisław Śląski Kościół Narodzenia NMP obraz MB z XVIII w., koronowany w 1979 r. Wojkowice Kościelne Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Drogi, diec. Sosnowiecka obraz Matki Bożej Dobrej Drogi. Wola Gułowska Kościół Nawiedzenia NMP oo. Karmelitów obraz MB "Patronki Żołnierzy Września" (z XV w.), koronowany w 1982 r. Wrocław Kościół św. Klemensa Dworzaka oo. Jezuitów obraz MB z XVII w., koronowany w 1905 r. Wrocław Kościół św. Wojciecha we Wrocławiu oo. Dominikanów obraz MB z Podkamienia, koronowany w 1727 r. Wrocław Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu Obraz MB Sobieskiego (Madonna Wrocławska), koronowany przez Jana Pawła II w 1997 r. Wrocław Kościół NMP na Piasku we Wrocławiu Obraz Matki Bożej Zwycięskiej z Mariampola, koronowany 10.09.1989 r. przez kardynałów Józefa Glempa, Franciszka Macharskiego i Henryka Gulbinowicza Wrocław Kościół św. Augustyna we Wrocławiu Obraz Matki Bożej Pocieszenia z Hodowicy, koronowany w 1932 r. przez metropolitę lwowskiego arcybiskupa Bolesława Twardowskiego Wrocław Kościół św. Karola Boromeusza we Wrocławiu Obraz Matki Bożej Łaskawej Opiekunki Małżeństwa i Rodzin, koronowany 11.09.1994 r. przez kardynała Antonio Javierre oraz kard. Henryka Gulbinowicza Wysokie Koło Kościół MB Królowej Różańca Świętego obraz MB z XVII w., koronowany w 1974 r. Zagórz Kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny obraz MB Zagórskiej Pani Bieszczdzkiej z XVI w., koronowany 1 lipca 2007 r. przez abpa Józefa Michalika. Zakopane Kaplica MB Fatimskiej na Krzeptówkach rzeźba MB Fatimskiej, koronowana 21 października 1987 r. przez Papieża Jana Pawła II na Placu świętego Piotra w Rzymie Zawada Kościół Narodzenia NMP obraz MB z XIV w., koronowany w 1920 r. Zielenice Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP kk. Orionistów obraz MB z XVII w., koronowany w 1983 r. przez papieża Jana Pawła II Żarki-Leśniów Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin rzeźba MB z XVI w. koronowana w 1967 r. Figura MB Patronki Rodzin, Żegocin Kościół Wniebowzięcia NMP obraz MB z XVII w., koronowany w 1965 r.

Bartoszyce
--Środa, godz. 18.00;
ul. Gdańska; budynek za Kościołem św. Alberta,
lokal Stowarzyszenia FENIKS (Miting zamknięty)

Białystok
--wtorek, godz. 18.00
ul. Antoniukowska 60
Hala Włókniarz ; wejście z lewej strony budynk
Klub Abstynentów "Tęcza"

--czwartek, godz.18-20
ul. Sienkiewicza 3
Klub Krokus, na poddaszu

Bielsko-Biała
--poniedziałek, godz. 18
Spotkania dla Młodzieży DDA
ul. Inwalidów 6,
Bielskie Towarzystwo Trzeźwości

--wtorek, godz. 18
ul. Inwalidów 6,
Bielskie Towarzystwo Trzeźwości
tel.0-33-8228240

Bydgoszcz
--poniedziałek, 19.30-21.00
ul. Bołtucia 5
Poradnia wsparcia "Wiatrak" (działa przy Fundacji "Wiatrak")
tel./fax 52 346 31 90

--wtorek, godz. 17.00-18:45
Pl. Kościeleckich, kościół O.O. Jezuitów
(piwnica domu zakonnego)
kontakt: 0607214407

--środa, godz 19.15
ul. Gdańska 2
salka przy kościele ojców Kapucynów w Bydgoszczy

--czwartek, 18:00
Bydgoski Ośrodek Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
ul. Przodowników Pracy 12
tel. 052 375 54 05

Bytom
--czwartek, godz. 18:00 (start 11 września 2008 r)
Rynek, kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny,
salka katechetyczna przy kościele

Bytów
--poniedziałek, godz. 16.00
ul. Miła 26, grupa "Słońce"

Dąbrowa Górnicza
--poniedziałek, godz. 17:30
al.Adamieckiego 17
Klub Abstynenta "BLOK" przy Przychodni Rejonowej nr. 5
(Merkury)

Działoszyn
-- piątek , godz. 18.00
Ul. Piłsudskiego 19
Stowarzyszenie Abstynentów Klubu "KROKUS"
tel. 043-8437479

Elbląg
--piątek, godz. 18.00
ul. Kosynierów Gdyńskich 13 (Klub Abstynenta) grupa "Piotruś Pan"
(mitingi otwarte w pierwszy piątek miesiąca)

Ełk
--niedziela, godz. 17.00-19.00
ul. Małeckich 3 (II piętro)
Ełckie Stowarzyszenie "Centrum Trzeźwości"
Sala B

Gdańsk
--piątek, 18.00
Wojwódzka Przychodnia Leczenia Uzależnień,
ul. Zakopiańska 37

Gdynia:
--poniedziałek, godz. 18:00,
ul. Generała Maczka 1, budynek MOPS

Grodzisk Wielkopolski
--wtorek, godz. 18:30-20:00
ul. Kościelna 4 (dawna organistówka przy farze - dziś siedziba Stowarzyszenia "Nowe Życie")
kontakt:aa_andrzej@wp.pl

Grudziądz
--czwartek, godz. 17.00
ul. Waryńskiego 36 (100 metrów za STOMILEM)
Ośrodek Profilaktyki Uzależnień i Interwencji Kryzysowej
(pokój nr 9 I piętro)
- dojazd autobusem nr 4 i 15
tel. kom 605 748 164)

Kalisz - Terapia DDA
--czwartek, godz. 17:00
Grupa samopomocy dla DDA z psychologiem
ul. Hanki Sawickiej 43(Klub AA)
062 764-70-66

--piątek, godz. 19.30-21
Grupa samopomocy dla DDA z psychologiem
ul.Lipowa 5 / Przychodnia uzależnien
062 767-20-57

Katowice
--wtorek, godz. 17.30
ul. Rolna 7 (przed pętlą brynowską, w budynku naprzeciwko Obi)
"AZTiRO" (DDA), (032) 252-10-71 w. 158 lub 0-501-922-023
wątek na forum

Kielce Terapia DDA
--Bezpłatna terapia DDA, ul. Nowaka Jeziorańskiego 65,
tel/fax: 33 15 313
http://www.profilaktyka.com

Kołobrzeg
--czwartek, godz. 16:30
Ul. Kniewskiego11
Poradnia Uzależnień

Kraków
--poniedziałek, godz. 19.30
ul. Tyniecka, Wyższe Seminarium Duchowne Księży Salezjanów
(spotykamy się pod kaplicą)

--wtorek godz.18.00
ul. Krupnicza 38
Dom Dziecka nr. 1

--czwartek, godz. 18-20
ul.Bonarka 18, Przychodnia Ergomed
(schodkami w dół Ul Bonarki miesci się przy Rondzie Matecznym)

Legionowo
--sobota, godz. 19:00
kościół przy ul. Piłsudskiego (przy targu)

Legnica
--wtorek, godz. 17:00
ul. Marsa, salka naprzeciwko Kościoła.
Mitingi otwarte w ostatnie wtorki miesiąca.
Kontakt tel.: 76 862 82 76, GG: 1428757

Leżajsk
--środa, godz. 19:00
klasztor OO. Bernardynów
(salka przy podwórzu klasztornym)

Licheń Stary k/Konina - bezpłatna terapia DDA
- psychoterapia grupowa i indywidualna DDA
- mityngii DDA
Licheńskie Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym
/budynek na terenie Sanktuarium, obok Golgoty/
62-563 Licheń Stary, ul. Klasztorna 4
tel.: /063/ 270 81 32
e-mail: pomoclichen@home.pl
www.pomoclichen.home.pl

Lublin
--niedziela, 14:00-16:00
ul.Jana Pawła II 11
w salce parafialnej Kościoła Sw.Rodziny
(w ostatnią niedzielę m-ca mityngi otwarte)
kontakt: prawo.dozycia@gmail.com

--poniedziałek, godz. 18.00, klasztor Franciszkanów przy kościele
"Na poczekajce" - róg Alei Kraśnickich i Bohaterów
Monte Cassino, (niski parter)

--środa, godz. 18.30 Grupa "Promyczek"
kościół św. Pawła, ul. Bernardyńska 5, przy Stowarzyszeniu AGAPE
(spotkania otwarte w każdą pierwszą środę miesiąca)

Łódź
--poniedziałek, godz. 18:00
ul. Czarnieckiego 4, BSA "Rodzina"

--wtorek, godz. 18.00
pl. Komuny Paryskiej 6
Stowarzyszenie Abstynentów Klubu "Meta"
grupa DDA "Szansa"

--środa, 18:00 ul. Próchnika 5, Stowarzyszenie "Abakus"
grupa DDA i DDD "Rodzina"
(W pierwszą środę miesiąca jest mityng otwarty dla wszystkich chętnych)

--piątek, godz. 18.00
ul. Pomorska 54
Wojewódzik Ośrodek Leczenia Uzależnień

Malbork
--czwartek, godz. 18.00
ul. Nowowiejskiego 48
Centrum Psychiatrii i Uzależnień

Olkusz
--sobota, godz. 15.00
ul. Nullo
Miejski Dom Kultury, sala 37

Olsztyn
--sobota, godz 12:00 /ok. 1,5-2h
ul. Barcza 12
(za kościołem p.w. Miłosierdzia Bożego - w lokalu,
w którym kiedyś była siłownia, obok ośrodka zabaw dla dzieci)

Opole
--piątek, godz. 18:00
ul.Czaplaka, Xawerianum, dom katechetyczny przy kosciele o.Jezuitow

Ostrów Wielkopolski
--poniedziałki, godz. 17.30
ul. T.Kościuszki 14,
Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień

--niedziela, godz. 14.00
ul. Raszkowska, Kościół św. Antoniego
tel. 695 266 359
(UWAGA pierwsze spotkanie odbędzie się 26 lutego 2006)

Otwock
--piątek, godz. 17:45
Ośrodek Psychoprofilaktyki Rodzinnej
Otwock ul. Czaplickiego 7
tel. 0-22 779 – 70 – 98
profilaktyka@otwock.pl
profilaktykaotwock@wp.pl

Piła
--wtorek, godz. 18
ul. Kwiatowa 2, Klub Abstynenta "Kotwica"
kontakt: dd-grupa-pila@go2.pl

Płock
-- poniedziałek godz 17 00- 19 30
ul . Jachowicza
kościół św . Stanisława Kostki [ STANISŁAWÓWKA]
wejście z boku kościoła na pierwsze piętro
każdy pierwszy poniedziałek m-ca miting otwarty

-- środa godz 17 00 - 19 30
ul. Jakubowskiego 2
Klub Abstynenta Uśmiech
pierwsza środa miesiąca miting otwarty

Poznań
--niedziela, godz. 19:00
"Wilda" Poradnia Terapii Uzależnień
ul. Czwartaków 17
tel. 0 61 833 04 11, poradnia_wilda@o2.pl
(wejście od tyłu ośrodka)

--poniedziałek, godz.: 18:30-20:00
Duszpasterstwo Akademickie przy parafii św.Jana Bosko
ul. Warzywna (u Salezjanów na Winogradach)
Dojazd autobusami 69, 82, 90; tramwajami 3, 4, 10 do
przystanku na ul.Pasieka oraz 12, 14, 15, 16 do przystanku na ul. Słowiańskiej

--środa, godz. 16:00
Św. Marcina 39
61-806 Poznań
Przychodnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia
tel.: 061/ 8536184
email: osrodekleczenia@hotmail.com

--środa, 18:30 - 20:00
Al. Marcinkowskiego 24, Klub Abstynenta
grupa "OKNA"

--czwartek, godz. 18.15-20.00
Plac Kolegiacki 12a, przy Poradni Leczenia Uzależnień i Uspółuzależnień,
(150m od Starego Runku w kierunku ulicy Garbary)

--czwartek, godz. 20.00
ul. Wroniecka 9 (150 m. od Starego Rynku,
salka przy kosciele salezjanów)
www.dda.webd.pl

Przemyśl
--wtorek, 18.00
Klub Abstynenta "ALFA" - ul. Barska 15, tel. 670 40 09
http://www.um.przemysl.pl/city/do_kogo.htm

Radom
--wtorek, godz. 18:00
ul. Tochtermana 1, Poradnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia,
Grupa "ECHO"
http://www.dda.radom.pl

Radomsko
--poniedziałek, godz. 18
ul. Przedborska, Przychodnia Specjalistyczna (II piętro)

--piątek, godz. 19
ul Piastowska, kościół p.w. NMP Królowej Polski (sala katechetyczna)

Radzyń Podlaski
--czwartek*, godz. 19:00
ul. Jana Pawła II 8 pokój nr 1
*spotkania odbywają się w pierwszy i trzeci czwartek każdego miesiąca

Ruda Śląska
--poniedziałek godz. 18:00
Parafia św. Wawrzyńca

Rzeszów
--poniedziałek, godz. 17.30
ul. Dąbrowskiego, kościół Matki Bożej Seletyńskiej
(mityng otwarty)

Sanok
--wtorek, godz. 18:10
ul. Sobieskiego 1 , przychodnia (na piętrze)
grupa "Radość"

Siedlce
--poniedziałek, godz. 19:00,
ul. Młynarska 19/5, (Styl Życia)
(0*25) 644-57-06, za: republika.pl/grupadda

Skarżysko Kamienna
--piątek, 17:00-19:00
ul. Zielna 12, Przychodnia Rejonowa nr 4
(salka mityngowa w piwnicach przychodni)
napisz, zadzwoń: 0603 192 109

Sochaczew
- czwartek, godz. 18.00
ul.15 sierpnia 83
Miejski Ośrodek Kultury Boryszew

Sosnowiec
--środa, godz. 18.30,
ul. Al. Niepodległości 17, "Wyzwolenie" ,
Klub Abstynenta "Uwolnienie"

Suwałki
--wtorek, godz. 18:30-20:30
ul. Szpitalna 77, (w piwnicy obok sklepu) grupa "Tęcza"
(w pierwszy wtorek miesiąca miting otwarty)

Szczecin
środa; godz. 17.30
Ośrodek Terapii Uzależnień, ul. Ostrowska 7
(w ostatnią środę miesiąca mityng otwarty)

--piątek, godz. 17.00
ul. Ofiar Katynia 1, Kościół Dominikanów
Miejski Ośrodek Interwencji Kryzysowej, III. piętro , wejście od ulicy Śląskiej
(w ostatni piątek miesiąca mityng otwarty)

--piątek, godz. 18.00
ul. Klonowica 5 bud. 14., Stowarzyszenie "Pomoc"

Tarnów
--piątek, 19:00
ul. Matki Boskiej Fatimskiej 8
w lokalu świetlicy środowiskowej "Przystań"
( na przeciwko kościoła św.Józefa koło "targowicy")
( 1. piątek miesiąca - miting otwarty)

Toruń
--niedziela, godz. 17.30
ul.Wielkie Garbary 2
(w lokalu klubu abstynenta "Flisak")
UWAGA: a tutaj opis jak trafić na mityng niedzielny:)

Warszawa:
--wtorek, 18.00-20.00, ul. Puławska róg Dolnej,
kościół p.w. Św. Michała, sala św. Teresy, grupa 'Słoneczko'

--środa, 18.00, ul. Dominikańska 2, sala 'Poziomka'

--środa 18.00 - 20.00
pl.Konfederacji, kościół św. Zygmunta
salka przy dolnej kaplicy (wejście od ulicy Daniłowskiego będącej przedłużeniem ulicy Lipińskiej)
grupa "OBIETNICA"
mapka

--czwartek, 18.00, Kościół na ul. Dereniowej 12,
sala "Betania" (budynek na terenie kościoła)

--czwartek, 19.00, Pl. Narutowicza,
kościół p.w. Św. Jakuba, dom parafialny

--piątek, 19.00, Pl. Narutowicza,
kościół p.w. Św. Jakuba, dom parafialny
(to nie pomyłka:) - drugi mityng w tygodniu w tym samym miejscu)

--niedziela, 16.00, Wileńska 69,
na tyłach kościoła

Wałcz
--poniedziałek, godz.16.30
ul. Orla, dom parafialny przy kościele św.Antoniego

Wodzisław Śląski
--środy 18:00 - 20:00
Ośrodek Terapii Uzależnienia Od Alkoholu i Współuzależnienia
ul. 26 Marca 51
(ostatnia środa miesiąca meeting otwarty)

Wrocław
--poniedziałek, 17:00
ul. Horbaczewskiego 20, sala nr 4
przy parafii św. Maksymiliana Kolbego
grupa Niedźwiedzie (dla osób młodych,
między 18 a 30 rokiem życia)

--wtorek, godz. 17.00, sala nr 20 /parter/
ul. Podwale 13 /Przychodnia przy Akademii Muzycznej/
Grupa DDA "Przemiana"
/ostatni wtorek miesiąca mityng otwarty/

--czwartek, godz. 20.00 - 22.00
Klub Abstynenta "Odnowa"
grupa "Nowa"
ul. Jednosci Narodowej 181/1
tel./fax (071) 345-34-16
(Jesli chcesz, przyjdz wczesniej, w klubie dziala kawiarenka, sa tez na
miejscu ludzie, z ktorymi mozesz porozmawiac:)

--piątek, godz. 17:00
Kościół przy ul. Stysia
II piętro, sala im. Kolbego
Grupa DDA, Al-anon

Zabrze
--środa, godz. 18.00
Grupa DDA ZABRZE przy Klubie Abstynenta 'Nowe Życie'
Park Hutniczy 7
tel. 0(32) 271-77-20

Zamość
--poniedziałek, godz. 15.00
ul.Partyzantów 5
Przychodnia- Centrum Zdrowia Psychicznego
IIp pok. nr 28

Zduńska Wola
--wtorek, godz. 17:00 (ostatni wt. miesiąca mityng otwarty)
ul. Łaska 88 (klub abstynencki "Rodzina" przy parafii pw. św. Antoniego)
grupa "Gniazdeczko"

polskie grupy DDA/DDD za granicą:

AUSTRIA:
Wiedeń
--niedziela, godz. 18:30
Vinzenzgasse 3 (w 18 dzielnicy),
przy kosciele sw. Seweryna (Pfarsaal),
(DOJAZD:
-Metrem U6 do Stacji AKH-Michelbeuern, Linia 42 w kierunku Antonigasse do stacji Vinzenzgasse;
-Schnellbahnem S45 do stacji Gersthof, Linia 9 w kierunku Westbahnhof do stacji Vinzenzgasse)
kontakt:dda.ddd.wieden@gmail.com

NIEMCY:
Hannover
--niedziela godz. 16:00 do 18:00
ul. Große Barlinge 66
Mityng DDA ( w Hannoversjkiej Centrali AA)
Kontakt: niezapominajka@gmx.de
(Dojazd z dworca glównego autobusem Lini 121 w kierunku Altenbekener Damm
Przystanek: Stolzestaße. Zaraz za rogiem skrecic w prawo w ul. Stolzestraße i isc prosto, naprzeciwko bedzie juz widac duza liczbe 66 na
ulicy prostopadlej i to bedzie wlasnie Große Barlinge)

Monachium
--wtorek, godz. 19:00
adres: Heßstr. 26, sala F
dojazd: stacja U-2 Theresienstraße; na tyłach Neue Pinakothek
budynek Polskiej Misji Katolickiej, parter, pierwsze drzwi po prawej
kontakt: kasia-dda@web.de (Kasia); auri.dda@googlemail.com (Auri)

IRLANDIA:
Dublin
--środa, godzina 19:30.
Miejsce: Central Mission Hall, Abbey Street (naprzeciw przystanku Luasa)
Pokój nazywany Little Chapel, 1 piętro
kontakt: ddadublin@gmail.com

Limerick
Denmark Street, salka obok kościoła (tam odbywają się też polskie msze)
Kontakt : annvina@wp.pl / arudzka@cook.ie (Ania)
lub janke.tsrad@wp.pl / katarzynajanke@yahoo.ie (Kasia)

WIELKA BRYTANIA:
Leeds
--niedziela, g. 17.00
Polski Ośrodek przy polskim kościele w Leeds
Newton Hill Road, Leeds, LS7 4JE, (I-sze piętro)
dojazd autobusami: 2,3,3a,36 (ośrodek znajduje sie obok szpitala Chapel Allerton Hospital)
kontakt: dda.ddd.leeds@gmail.com

Londyn
--Środa, godz. 20.15 -22.15
--Niedziela, godz. 17.00 - 19.00

Polska grupa DDA/DDD przy Polskim Kościele
Londyn-Ealing 2 Windsor Road W5 5PD
(sala ks. Jerzego Popiełuszki)
dojazd metrem Central Line and District Line na Ealing Brodway
(około 150 metrów od stacji metra)

W tym samym miejscu spotyka się grupa AN (Anonimowi Narkomani) w poniedziałek 20.00-21.30 oraz piątek godz.20.00 -22.00! Oczywiście tradycyjnie już również dwie grupy AA (bardzo liczne około 20-30 osób) w sobotę godz. 17.30 -19.30 oraz niedzielę godz. 20.00 -22.00. Poza tym w czwartki o 20:30 w tymże miejscu odbywają się spotkania polskiej grupy wsparcia SLAA (uzależnionych od seksu i miłości).

Southampton
--poniedziałek, godz. 20:00 (start 14.01.08)
Ośrodek Polski przy Portswood Road


Zbliża się Wielkanoc. W Kościele Katolickim obrządku łacińskiego najważniejszą Mszą Świętą nie tylko tego święta, ale całego roku kościelnego jest Msza Wigilii Paschalnej. Według obecnych przepisów liturgicznych liturgie tę należy sprawować w nocy z soboty na niedzielę. Niestety, z nieznanych mi powodów, być może z lenistwa, niektórzy księża odprawiają tę mszę po południu, gdy słońce jest jeszcze na niebie. Znam nawet takie świątynie, gdzie liturgie te zaczyna sie o 17.00 a kończy o 18.30. Ta karygodna praktyka, całkowicie zniekształcająca sens świat wielkanocnych dotąd pokutuje w wielu parafiach. Przecież Jezus Chrystus zmartwychwstał w nocy, a nie w sobotę po południu. Poniżej podaję listę parafii archidiecezji katowickiej, które na swych stronach internetowych informują o terminie liturgii. Mam nadzieje, ze ta lista pomoże czytelnikom znaleźć godnie sprawowana liturgię i szerokim łukiem omijać parafie leniwych proboszczów.

18.00:
Św. Mikołaja w Borowej Wsi
Matki Bożej Różańcowej w Rudzie Śląskiej Halembie
Matki Bozej Szkaplerznej w Imielinie
Matki Bożej Różańcowej w Jastrzębiu- Moszczenicy
MB Wszechpośredniczki Łask i Św. Antoniego z Padwy w Jedłowniku
Matki Bożej Szkaplerznej i Św. Piusa X w Jejkowicach
Świętej Rodziny w Katowicach
Św. Floriana w Rybniku-Orzepowicach
Św. Św. Piotra i Pawła w Paniowach
Matki Bożej Różańcowej w Rudzie Śląskiej
Św. Jerzego w Rydułtowach
Św. Antoniego w Siemianowicach Śląskich
Św. Anny w Świerklanach
MB Fatimskiej w Turzy Śląskiej
Świętej Rodziny w Tychach
Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Żorach

18.30:
Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bytomiu
Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodnicy
Św. Pawła w Rudzie Śląskiej

19.00:
Św. Marii Magdaleny w Bielszowicach
Św. Bartłomieja Apostoła w Bieruniu Starym
Św. Wawrzyńca w Chorzowie
Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chorzowie
Św. Antoniego W Chorzowie
Św. Barbary W Chorzowie
Św. Józefa w Czerwionce
Krzyża Świętego w Tychach-Czułowie
Podwyższenia Krzyża Świętego w Gostyniu
Bożego Ciała w Jankowicach
Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jastrzębiu Zdroju
Św. Katarzyny w Jastrzębiu Górnym
Podwyższenia Krzyża Świętego i Św. Herberta w Katowicach
Św. Jadwigi Śląskiej w Katowicach – Szopienicach
Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kobiórze
Niepokalanego Serca NMP w Książenicach
Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Marklowicach
MB Uzdrowienia Chorych w Rydułtowach- Orłowcu
Św. Wawrzyńca w Orzeszu
Św. Jana Chrzciciela w Pawłowicach Śl.
Świętej Rodziny w Piekarach
MB Częstochowskiej w Katowicach Podlesiu
Wszystkich Świętych w Pszczynie
Św. Józefa Robotnika w Rybniku
Ducha Świętego w Siemianowicach Śląskich
Ducha Świętego w Tychach
Św. Marii Magdaleny w Tychach
Św. Jadwigi w Tychach
Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu Śląskim
Ducha Świętego w Wodzisławiu Śląskim
Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach
Miłosierdzia Bożego w Żorach

19.30:
Św. Mikołaja w Bujakowie
Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza w Chorzowie Batorym
Św. Józefa w Chorzowie
Św. Szczepana w Katowicach-Bogucicach
Ścięcia Św. Jana Chrzciciela w Tychach

20.00:
Św. Jana Sarkandra W Bańgowie
Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bieruniu Nowym
Matki Boskiej Bolesnej w Mysłowicach-Brzęczkowicach
Św. Franciszka w Chorzowie
Św. Jadwigi w Chorzowie
Ścięcia Św. Jana Chrzciciela w Rudzie Śląskiej- Goduli
Św. Brata Alberta w Jastrzębiu Zdroju
Św. Barbary i Św. Józefa w Jastrzębiu Zdroju
Katedra Chrystusa Króla w Katowicach
Matki Boskiej Piekarskiej w Katowicach
Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach
Św. Św. Piotra i Pawła w Katowicach
NMP Wspomożenia Wiernych w Katowicach-Wełnowcu
Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach
Św. Klemensa w Lędzinach
Niepokalanego Poczęcia NMP w Mysłowicach Janowie,
Bożego Ciała w Rybniku- Niewiadomiu
Sanktuarium MB Piekarskiej
Miłosierdzia Bożego w Tychach
Św. Krzysztofa w Tychach
Św. Św. Wawrzyńca i Antoniego w Rudzie Śląskiej Wirku
Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wyrach
Podwyższenia Krzyża Świętego w Wodzisławiu Śląskim- Zawadzie

21.00:
Św. Teresy w Rybniku-Chwałowicach
Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Czuchowie
NMP Matki Kościoła w Jastrzębiu Zdroju
Św. Św. Cyryla i Metodego w Knurowie
MB Królowej Różańca Świętego w Łaziskach Górnych
MB Pośredniczki Wszelkich Łask w Szczejkowicach

Warto przy okazji podkreślić, że są duszpasterze, którzy traktują Wigilię Paschalną tak jak na to zasługuje. Z powyższej listy wynika, ze jest kilka parafii w diecezji, które zaczynają ją o 21, a wiele kolejnych o 20. Z innych diecezji zasługują na wspomnienie dwie świątynie. W kościele pocysterskim w Rudach, w diecezji gliwickiej Wigilia jest sprawowana co drugi rok o 23.00, czyli tak, jak chciał Pius XII, gdy reformował obrzędy Wielkiego Tygodnia. W bazylice Świętej Trójcy, u O.O. Dominikanów w Krakowie natomiast liturgia zaczyna sie co prawda o 21.00 za to jest odprawiana bardzo uroczyście i bez żadnych skrótów.

Białystok
Kościół Farny
ul. Sienkiewicza
Msza św. w I i III niedzielę miesiąca o godzinie 9.30

Bielsko-Biała
Kaplica Parafii Opatrzności Bożej
pl. Opatrzności Bożej 19
Msza św. w każdą niedzielę miesiąca o godzinie 10.00

Biłgoraj
Parafia Wniebowzięcia Maryii Panny
ul. Zamojska
Msza św. w każdą ostatnią niedzielę miesiąca o godzinie 13.30

Bochnia
Kościół Szkolny
ul. Bernardyńska
Msza św. w I niedzielę miesiąca o godz. 12:00

Brwinów
Kaplica w Domu Parafialnym
Msza św. w III niedzielę miesiąca o godz. 15.00

Brzesko
Kościół pw. Ducha Świętego
ul. Kościuszki
Msze św. w każdą trzecią niedzielę miesiąca o godz. 14.00

Busko Zdrój
Kościół pw. św. Anny
Msza św. w II niedzielę miesiąca o godzinie 12.00

Bydgoszcz
Kaplica przy kościele św. Trójcy
ul. Św. Trójcy
Msza św o godzinie 11.00 w każdą niedzielę

Bydgoszcz
Parafia p.w. Matki Boskiej Królowej Męczenników w Bydgoszczy
ul. Generała Mikołaja Bołtucia 5
Msza św. w każdą niedzielę o godz. 13.00 (przed Msza św. o godz. 12.30 mozliwość skorzystania z Sakramentu Pojednania w języku migowym)

Bytom
Kaplica sióstr Boromeuszek
ul. Krakowska 30
Msza św. w II i IV niedzielę miesiąca o godzinie 15.00

Chełm
Bazylika pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Ul. Lubelska
Msza św. w I niedzielę miesiąca o godzinie 10.00

Chorzów
Kaplica Sióstr Miłosierdzia Bożego
ul. Powstańców 45 - obok kościoła św. Jadwigi
Msza św. w pierwszą niedzielę miesiąca o godzinie 10.00

Częstochowa
Dom Sióstr Zmartwychwstanek
ul. Al. NMP 58/60
Msza św. w każdą niedzielę miesiąca o 10.30, a po Mszy zapraszamy na spotkanie z kawką, herbatką i ciasteczkiem do salki poniżej kaplicy.

Dąbrowa Górnicza
Kościół św. Rafała Kalinowskiego
ul. Kosmonautów 9
Msza św. w ostatnią niedzielę miesiąca o godzinie 11.00

Dębica
Kościół klasztorny Matki Bożej Anielskiej
ul. Chopina 2
Msze św. w 2 i 4 niedzielę miesiąca o godz. 10.30

Elbląg
Katedra pw. św. Mikołaja
ul. Mostowa 18
Msza św. w każdą I-szą (godz. 14.00) i III-cią (godz. 15.00) niedzielę miesiąca

Ełk
Katedra św.Wojciecha
ul.Kościuszki 16
Msza św. w trzecią niedzielę miesiąca o godz. 14.00

Informacja pochodzi ze strony http://www.glusi.kuria.elk.pl/msze.htm

Gdańsk
Katedra Oliwska, kaplica przy katedrze
ul. Cystersów 10
Msza św. w II niedzielę miesiąca o godzinie 11.00

Gdynia
Parafia rzymskokatolicka Św. Antoniego
ul. Ujejskiego 40, dzielnica Gdynia Wzgórze Św. Maksymiliana
Msza św. w III niedzielę miesiąca o godzinie 11.00

Gliwice
Centrum Jana Pawła II, przy Katedrze
Msza św. w II i ostatnią niedzielę miesiąca o godzinie 15.00

Gniezno
Kościół św. Jerzego (tuż obok Katedry Gnieźnieńskiej)
ul. Kolegiaty
Msza św. w Gnieźnie dla osób niesłyszących w 2007 roku:
15 kwietnia, 17 czerwca, 16 września, 14 października, 16 grudnia

Gostyń Wlkp.- Święta Góra
Msze św., okazja do spowiedzi oraz spotkanie duszpasterskie w adwencie i Wielkim Poście. Spotkania odbywają się po wcześniejszym ogłoszeniu, w soboty.

Gorlice
Fara
Pl. Kościelny 1
Msza św. w II niedzielę miesiąca o godzinie 14.00 w kaplicy Domu Katechetycznego.

Gorzów Wlkp.
Otrzymaliśmy informację, że w mieście tym jest Msza św. dla niesłyszących. Jeśli posiadasz adres i termin, to bardzo prosimy Cię o informację na adres info@onsi.eu Dziękujemy.

Grodzisk Mazowiecki
Kaplica w Domu Parafialnym
Msza św. w I niedzielę miesiąca o godz. 15.00

Grodzisk Wlkp.
Kościół św. Jadwigi
ul. Kościelna 1
Msza św. i okazja do spowiedzi oraz spotkanie duszpasterskie raz w miesiącu, wg wcześniejszego ogłoszenia.

Grudziądz
Kościół rektoralny p.w. św. Franciszka Ksawerego
ul. Kościelna 10
Msze święte dla niesłyszących odbywają się w niedzielę po ogłoszeniu. Po Mszy świętej w świetlicy koła PZG są spotkania niesłyszących.

Jarocin
Kościół św. Marcina
Rynek
Msza św.w ostatnią niedzielę miesiąca o godz. 14.00 z przerwą wakacyjną

Jarosław
Kościół Miłosierdzia Bożego
ul.Grottgera 1
Msza św. w I niedzielę miesiąca o godzinie 14.00

Jasło
Parafia pw. Wniebowzięcia NMP, Fara
ul. Cmentarna 2
Msza św. w I niedzielę miesiąca o godzinie 14.00

Jastrzębie Zdrój
Kaplica Sióstr Boromeuszek
ul. 1-go Maja 34a
Msza św. w II niedzielę miesiąca o godzinie 9.30

Jelcz
Kościół św. Maksymiliana Kolbe
Msza św. w III niedzielę miesiąca o godzinie 16.00

Jelenia Góra
Kościół św. Anny
Centrum miasta przy Bramie Wojanowskiej
Msza św. w II i IV niedzielę miesiąca o godz.14.00

Kalisz
kościół Opatrzności Bożej
ul. Polna 8
Msza św. w każdą niedzielę o godzinie 12.30 z przerwą wakacyjną w lipcu i sierpniu

Katowice (centrum)
Kaplica Sióstr Elżbietanek
ul. Warszawska 52/54 (przy szpitalu SS.Elżbietanek)
Msza św. w czwartą niedzielę miesiąca o godzinie 10.00

Katowice-Szopienice
Dolny kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy
ul. Siewna 25
Msza św. w pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 10.00

Kartuzy
Kaplica Domu Sióstr Miłosierdzia
ul.Gdańska 12
Msza św. dla niesłyszących co 2 tygodnie o godz.15.00, najbliższe 11.12.05 , 8.01.06

Kędzierzyn-Koźle
Dom Opieki u Sióstr Elżbietanek w Koźlu
ul. Å?ukasiewicza 9
Msze św.: w III niedziele miesiąca godz. 14.00

Kielce
Kościół św. Stanisława bp
os. Barwinek
Msza św. w każdą niedzielę o godzinie 15.00

Kluczbork
Dom Katechetyczny
ul. Katowicka
Msza święta w pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca o godzinie 15.00
Od godziny 14.30 spowiedź.

Kłodzko
Kościół Matki Bożej Różańcowej
Plac Franciszkański
Msza św. w IV niedzielę miesiąca o godz. 14:00. Przerwa wakacyjna w lipcu i sierpniu.

Kraków
Sanktuarium Matki Bożej Wolności
ul. Św. Jana 7
Msza św. w każdą niedzielę o godzinie 10.00

Krosno
Kościół Trójcy Przenajświętszej
ul. Piłsudskiego 5
Msza św. w III niedzielę miesiąca o godz. 14.00

Krotoszyn
Kościół parafialny p.w. św. Andrzeja Boboli
ul. Lipowa 3
Msza św. w III niedzielę miesiąca o godz. 15.00

Legnica
Kościół św. Jacka
ul. Nadbrzeżna
Msza św. w III niedzielę miesiąca o godzinie 16.00

Leszno
Dom Sióstr Elżbietanek
ul. Paderewskiego 8
Msze św. odbywają się w drugą niedzielę miesiąca o godz. 14.00.

Przed Mszą św. Okazja do spowiedzi.
Po Mszy św. odbywają się spotkania duszpasterskie.

Lublin
Kościół pw. św. Jozafata Błogosławionego Męczennika
Ul. Zielona 3
Msza św. w każdą niedzielę o godzinie 15.00

Lubliniec
Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Niesłyszących
Msza św. w każdą niedzielę miesiąca o godzinie 10.00

Å?ańcut
Kościół św. Stanisława Bpa
ul. Farna
Msza św. w II niedzielę miesiąca o godzinie 15.30 oraz w IV niedzielę miesiąca o godz. 14.00

Å?ódź
Kościół św. Jezuitów
ul. Sienkiewicza 60
Msza św. w każdą niedzielę o godzinie 9.30.

II i IV wtorek miesiąca:
godz. 17.00 (siedziba Polskiego Związku Niesłyszących, ul. Nawrot 94/96) - stałe spotkania duszpasterskie niesłyszących

Malbork
Parafia św. Jana Chrzciciela
Stare Miasto 22
Msza święta dwa razy w miesiącu, w salce na plebani o godzinie 16.00
Informacje o terminach znajdują się pod adresem http://www.jan.rel.pl/?p=main&what=30

Mielec
Kościół św. Marka nad Wisłoką
ul. Rzochowska
Msza Św. dla niesłyszących - każda 1 i 3 niedziela miesiąca- godz.11.00 (kościół św. Marka)

Mikołów
Kaplica Domu Sióstr Boromeuszek
Ul. Żwirki i Wigury 26
Msza św. II niedzielę miesiąca o godz. 11.00

Mszczonów
Otrzymaliśmy informację, że w mieście tym jest Msza św. dla niesłyszących. Jeśli posiadasz adres i termin, to bardzo prosimy Cię o informację na adres info@onsi.eu Dziękujemy.

Nasielsk
Dom Pomocy Społecznej w Nasielsku
ul. Kościuszki 25
Msza św. w pierwszy piątek miesiąca o godz. 9.00

Nowy Sącz
Kaplica p.w. Przemienienia Pańskiego
ul. Ducha Świętego 2
Msze św. w pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca o godzinie 10.00

Nowy Targ
Parafia pw.św.Katarzyny w Nowym Targu,
ul.Koscielna 1
Msza św. w III niedzielę miesiaca o godz.10:00 z przewą wakacyjną w lipcu i sierpniu.

Nysa
Kaplica Zwiastowania NMP
ul. Celna
Msza św. w III niedzielę miesiąca oraz przed świętami, godzina. 14.00

Olecko
Kościół pw. NMP Królowej Polski
Pl. Wolności 18
Msza św. dla dzieci i młodzieży z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Głuchych w Olecku
http://www.glusi.kuria.elk.pl/msze.htm

Olkusz
Parafii Św.Maksymiliana
ul.Bema 24
Msze Święte odprawiane są w każdą niedzielę miesiąca o godź. 13.00. a w trzecią niedzielę Msza Św jest o godź. 17.30 z katechezą.

Olsztyn
Kaplica Jerozolimska Duszpasterstwa Niesłyszących
ul. Grunwaldzka
Msza św. w każdą niedzielę o godzinie 10.00

Oława
Kościół pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła
pl. Zamkowy
Msza św. w III niedzielę miesiąca, godzina 15:30

Opoczno
Kościół Św. Bartłomieja
ul. Kościelna 2
każda niedziela, godzina 16.00

Opole
Kościół seminaryjny
ul. Drzymały 1
Ogłoszenia z godziną Mszy św. dla niesłyszących pojawiają się w opolskim PZG oraz na stronie http://www.effatha.wsd.opole.pl/ Msze św. dwa razy w miesiącu (wg. ustaleń) godz. 15.00

Ostrów Wlkp.
Siostry Elżbietanki,
ul. Gimnazjalna
Msza św. w IV niedzielę miesiąca o godz. 15.30

Pabianice
Kościół św. Floriana Męczennika w Pabianicach
ul. Warszawska 34
Msza Św. w II niedzielę miesiąca, godzina 15:30

Piotrków Trybunalski
Kościół Rektorski pw. MB Śnieżnej
ul. Rycerska 4
Msza św. w III niedzielę miesiąca, godzina 16.00

Płock
Parafia Rzymsko-Katolicka Św. Zygmunta przy Bazylice Katedralnej
ul. Tumska 3A
Msza św. w każdą niedzielę o godzinie 10.00

Poznań
Kościół św. Jana Jerozolimskiego za Murami
ul. Świętojańska 1
Msze św. w ciągu roku szkolnego, w każdą niedzielę o godz. 15.00.

Przed Mszą św. okazja do spowiedzi. Katecheza dla dorosłych w sali parafialnej raz w miesiącu. Przy duszpasterstwie działa poradnictwo dotyczące problemów alkoholowych oraz odbywa się bezpośrednie przygotowanie do zawarcia sakramentu małżeństwa.
Tel/fax 0 61 8755 603
e-mail duszpniesl@archpoznan.org.pl

Przemyśl
Kaplica Dobrego Pasterza
ul. Plac Konstytucji 3 Maja 8
Msza św. w każdą niedzielę o godz. 9.00

Pszczyna
Kaplica Sióstr Boromeuszek
ul. Warowna 57a
Msza Św. w II niedzielę miesiąca o godzinie 11:00 oraz w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia i
Wielkanocy.

Pyskowice
Kaplica sióstr Maryi Niepokalanej
ul. Poniatowskiego 11
Msza św. w ostatnią niedzielę miesiąca o g. 14.00

Racibórz
Kaplica Domu Opieki Społecznej "Notburga"
ul. Plac Jagiełły 3
Msza św. w każdą niedzielę o godzinie 11.00

Radom
Duszpasterstwo Akademickie
ul. Prusa 6 (koło Katedry)
Msza św. w każdą niedzielę o godzinie 14.30

Kościół Ojców Jezuitów
Adres nieznany
Daty i godziny nieznanae. Jeśli ktoś wie to proszę napisz w dyskusji na ten temat.

Rybnik
Kaplica kościoła p.w. Królowej Apostołów
ul. Wieniawskiego 7
Msza św. w ostatnią niedzielę miesiąca o godz. 11.00

Rzeszów
Fara parafia pw Św. Wojciecha i Stanisława.
Pl. Farny 5
Msza św. w I i III niedzielę miesiąca o godz. 14.30

Sandomierz
Kościół św.Józefa
pl. św. Wojciecha 2

Sanok
Kaplica św. Maksymiliana
ul. Zagrody 10
Msza św. w III i IV niedzielę miesiąca o godzinie 14.00

Słupsk
Kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP
ul. Romera 7a
Msza św. w każdą 3 niedzielę miesiąca o godzinie 14.30
Od godziny 14.00 jest możliwość spowiedzi.

Sońsk
Kaplica Ośrodka OSW dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabo Słyszącej w Gołotczyźnie
ul. Bąkowskiej 17
Msza św. w każdą środę o godz. 19.00.
30 minut przed Mszą św. jest możliwość skorzystania z sakramentu pokuty

Sosnowiec - centrum
Kościół Sióstr Karmelitanek
ul. M. Teresy Kierocińskiej 25
Msza św. w trzecią niedzielę miesiąca o godzinie 14.30

Sosnowiec-Środula
Dolny kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego
Msza św. w drugą niedzielę miesiąca o godz. 10.00

Przed Mszą św. okazja do spowiedzi. Po części liturgicznej, spotkanie duszpasterskie w sali parafialnej.

Stalowa Wola
Kościół pw. Św. Floriana
ul. Floriańska 5
Msza św. w II i IV niedzielę miesiąca o godzinie 13.00

Strzelce Opolskie
Kaplica Sióstr Elżbietanek
Msze św. wg zawiadomień: godz. 11.00

Suwałki
Konkatedra pw. św. Aleksandra
(boczna kaplica przy zakrystii)
ul. Emilii Plater 2
Najbliższa 11 XI 2007 r. o godz. 1030
http://www.glusi.kuria.elk.pl/msze.htm

Szamotuły
Kościół Św. Krzyża
Franciszkańska 4
Msza św. w II niedzielę miesiąca o godzinie 13.00

Szczecin
Kościół św. Józefa
ul. Połabska 1
Msza św. w każdą niedzielę o godzinie 14.30

Środa Wlkp.
kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, ul. 17 Września 8
Msza św. i okazja do spowiedzi oraz spotkanie duszpasterskie raz w miesiącu, wg wcześniejszego ogłoszenia.

Świdnica
Kościół pw. św. Andrzeja Boboli
ul. Wałbrzyska
Msza św w I niedzielę miesiąca o godzinie 15.30

Tarnobrzeg
Otrzymaliśmy informację, że w mieście tym jest Msza św. dla niesłyszących. Jeśli posiadasz adres i termin, to bardzo prosimy Cię o informację na adres info@onsi.eu Dziękujemy.

Tarnów
Kościół św. Józefa
ul. Dwernickiego
Najbliższa msza i spowiedź przed świętami Bożego Narodzenia: 17 grudnia godz. 11.00
Od 1 stycznia 2007 roku planowane są dwie msze w miesiącu w każdą 2 i 4 niedziele miesiąca godz. 11.00

Tarnowskie Góry
Kaplica sióstr Boromeuszek
ul. Gliwicka 22
Msza św. w I i III niedzielę miesiąca, godz. 15.00

Tczew
Kościół NMP Matki Kościoła
ul. Rokicka 1
Msza św. w I niedzielę miesiąca o godz. 14.00

Tomaszów Lubelski
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa
ul. Lwowska 52
Msza św. w III niedzielę miesiąca o godzinie 14.30

Tomaszów Mazowiecki
Parafia Rzymsko-Katolicka św. Jadwigi Królowej
ul. Warszawska 75/81
Msza św. w drugą i czwartą niedzielę, godzina 10.00

Toruń
Centrum Dialogu Społecznego
ul. Å?azienna 22
Dwa razy w miesiący odbywają się spotkania osób niesłyszących połączone z Mszą św.

Tychy
Kościół p.w. św. Jana Chrzciciela
ul. Kopernika 5
Msza św. w IV niedzielę miesiąca o godz. 13.00

Wałbrzych
Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy
ul. Asnyka - Nowe Miasto
Msza św. w III niedzielę miesiąca o 15.30

Warszawa
Parafia Św. Aleksandra
Plac Trzech Krzyży, podziemny kościół
Msza św. w każdą niedzielę o godzinie 10.00

Przed Mszą św. okazja do spowiedzi. Dodatkowo organizowane są spotkania na ulicy Książęcej 21. Dla studentów i młodzieży w czwartki o godzinie 18.30 oraz dla starszych osób we wtorki o godzinie 16.30.

Warszawa - Młociny
Kościół Matki Bożej Królowej Pokoju
ul. Dzierżoniowska 7
Msza w II niedzielę miesiąca, godz. 15.00

Wejherowo
Kościół św. Leona – Konwikt
ul. 3 Maja 19
Msze św. w każdą niedzielę, godzina 10.30

Włocławek
Duszpasterstwo Niesłyszących przy Parafii Najświętszego Serca
Jezusowego-Księża Orioniści we Włocławku ul.Ostrowska 8 zaprasza na Msze
święte do dolnego kościoła, które są odprawiane o godz. 15.00

Rok 2007

wrzesień 09 i 23
pażdziernik 07 i 21
listopad 11 i 25
grudzień 09 i 23 - ( spowiedż, Msza św. i spotkanie opłatkowe w kawiarence)

Rok 2008

styczeń 13 i 27
luty 10 i 24
marzec 09 i 30 - ( spowiedż, Msza św. i spotkanie w kawiarence "święcone jajko")
kwiecien 13 i 27
maj 11 i 25
czerwiec 08 i 22

Wodzisław Śl
Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP
ul. Kościelna 1
Msza św. w pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 14.00

Wrocław
Parafia pw. NMP na Piasku, kaplica dla niesłyszących w kościele na Piasku
ul. Św. Jadwigi
Msza św. w każdą niedzielę, godzina 9.00, 10.15, 11.30, w dni powszednie o godzinie 9:00

Wschowa
Kościół Trójcy Przenajświętszej
Plac Kosynierów
Msza św. jeden raz w miesiącu

Zabrze
Dom Parafialny przy kościele św. Anny
ul. 3-Maja 18
Msza św. w pierwszą niedzielę miesiąca o godzinie 10.00.

Msza św. w trzecią niedzielę miesiąca o godzinie 16.00 w kaplicy przy kościele św. Kamila, ul. Dubiela 10.

Zakopane
Parafia rzym-kat.p.w. św.najświętszy rodziny w Zakopanem,
ul.Jana Pawła II 4
Msza św.w I niedzielę miesiąca o godz.11:00 z przerwą wakacyjną w lipcu i sierpniu.

Ząbkowice Śląskie
Kościół Św. Jadwigi
ul. Chrobrego

Zamość
Otrzymaliśmy informację, że w mieście tym jest Msza św. dla niesłyszących. Jeśli posiadasz adres i termin, to bardzo prosimy Cię o informację na adres info@onsi.eu Dziękujemy.

Żary
Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej
pl. Inwalidów
Msza św. w każdą niedzielę o godz. 13.30

Zielona Góra
Kościół św. Jadwigi
ul. Mickiewicza 14
Msza św. jeden raz w miesiącu w terminie po ogłoszeniu

Zduńska Wola
Kaplica Trójcy świętej
ul. Å?aska 88
Msza św. w każdą niedzielę o godzinie 11.00

Żory
Kaplica Sióstr Boromeuszek
ul. Rybnicka 7
Msza św. II i IV niedzielę miesiąca o godz. 11.00